Dr. Kerem Kınık

Türk Kızılay Genel Başkanı
IFRC Başkan Yardımcısı


Dr. Kerem Kınık

Türk Kızılay Genel Başkanı
IFRC Başkan Yardımcısı


1970 yılında Hekimhan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1993 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1995 yılına kadar Amasya'da Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi’nde Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. İstanbul 10. dönem İl Genel Meclisinde Meclis Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Avrupa Birliği Bölgeler Asamblesi Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonunda İstanbul’u temsil etti. Çeşitli Sivil Toplum ve İnsani Yardım Kuruluşlarında yöneticilik yaptı.

Profesyonel iş hayatında ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarında Genel Müdürlük görevi yapan Kerem Kınık, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde Afet Tıbbı alanında da doktora çalışmaları yürütmektedir.

2015 yılından bu yana Türk Kızılayı Genel Başkan Vekilliği görevini yürüten Kerem Kınık, 4 Nisan 2016 Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçilmiştir. Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkan Yardımcılığı’na ise Kasım 2017’de seçilen Kınık, İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmektedir. Dr. Hatice Öztürk Kınık'la evli olan Kerem Kınık’ın Muhammed Furkan, Abdullah Harun ve Fatıma Zehra isimlerinde üç çocuğu, Hatice Leyla adında bir torunu vardır.

“Toplam insani ihtiyaç ile toplanan fonlar arasındaki açık sürekli artıyor; biriken fonların yalnızca %40’ı ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor ise küresel insani yardım sektöründe bir reform ihtiyacı çoktan doğmuş demektir.”